Zakaj jezik izumre?

Izumrli jezik je jezik, ki ga noben narod na svetu ne uporablja več kot materni jezik, je pa to bil. Verjeli ali ne, vsako leto izumre okoli 200 jezikov, največ od tega je južnoameriških in afriških plemenskih jezikov. Izumrli jeziki marsikdaj ostanejo v znanstveni, pravni ali cerkveni uporabi, kot je značilno za latinščino ali staro grščino.

Jeziki izumrejo zaradi različnih razlogov. Najpogosteje do izumrtja jezika pride tam, kjer se maternemu jeziku na določnemu področju pridruži še en drug jezik, nato pa prebivalci postopoma začnejo govoriti še ta drug jezik. To se pogosto zgodi zaradi priseljevanja različnih narodnostih skupin in nacij, ki s sabo prinesejo tudi svoj jezik. Jeziki so v preteklosti umirali tudi zaradi različnih naravnih nesreč, bolezni ali vojn, kar je značilno predvsem za geografsko manjše države.

Jeziki izumrejo tudi zaradi samega poteka zgodovine in nastanka različnih kolonij, osvajanja držav in podobno. Takšen primer je latinski jezik, ki je bil glavni jezik celotnega Rimskega imperija. Po propadu imperija je tudi latinski jezik izumrl, nadomestili pa so ga francoščina, angleščina, italijanščina in številni drugi jeziki. Ker je latinščina pustila izjemno pomemben pečat v zgodovini, se še danes kot uradni jezik uporablja v Vatikanu in v številne znanstvene namene.

Komentarji so onemogočeni.